Novinky

Jak ušít závěsy na okno

Nejen nábytek a koberec, ale také závěsy na oknech mají velký vliv na celkový vzhled místnosti. Můžete si vybrat ze standardizované nabídky v obchodech, nechat si je ušít na míru, nebo se pustit do práce na vašich vysněných závěsech osobně. V následujícím textu se zaměříme na poslední možnost

deconovo-uKBSq6O1BMw-unsplash

Kdy dává smysl šít si závěsy vlastními silami

Důvodů, proč si ušít závěsy doma, může být mnoho. Závěsy byste si měli ušít, pokud potřebujete specifický design, máte atypickou velikost či tvar oken nebo z jiného důvodu. Může se to hodit třeba ve chvíli, kdy dětský pokoj předěláváte podle přání svého potomka třeba na pirátskou základnu, nebo na ledové království.

Nebo když si koupíte domů něco velmi výrazného, ať už se jedná o neobvykle barevný koberec či jinou podlahovou krytinu, nábytek, který svým vzhledem přitahuje pozornost, případně obraz nebo jiné výtvarné dílo které pokoji dominuje. Pak prostě nejde koupit první závěs, který vám přijde pod ruku, ale je třeba vše doladit do posledního detailu a nejlépe sami.

I když se může zdát, že ušít si závěsy je složité, zvládne to i začátečník. Závěsy se při troše trpělivosti dají ušít také v ruce, pokud doma nemáte šicí stroj. Nebo se právě na závěsech začněte učit šít na šicím stroji a objeví tak nový koníček.

Jak správně změřit okno pro nákup látky

Vždy je důležité počítat s tím, jak jsou závěsy připevněné na okno. Délka závěsů se musí měřit buď od tyče, nebo žabek v garnýži a nechat si rezervu na zapošití a zažehlení okrajů. Obvykle na to stačí asi 10 cm, jen pokud pro připevnění na tyč použijete ušitý tunýlek, budete potřebovat rezervu větší. Délku zvolte podle toho, jak budete chtít mít závěs dlouhý. Tedy k parapetu, nad topení, až k zemi a k ní pak přičtěte dostatečnou rezervu dle typu připevnění.

V případě, že si chcete ušít ze stejného materiálu ještě popruhy na připevnění roztažených závěsů, přidejte další centimetry navíc. Jedná se se o ušitou lentu, z které vytvoříte takové velké poutko, do kterého se závěs upne. Na koncích má buď látková nebo kovová oka, která se přichytí do ozdobné skoby upevněné na zdi za závěsem. Určitě jste už podobný systém upevňování závěsů viděli třeba někde v hotelu, historickém interiéru apod.

maria-orlova-EF6z_6R94zQ-unsplash

Šířka závěsu se určuje obvykle podle šíře dané látky. Množství závisí na tom, zda chcete mít závěsy více či méně nařasené, na kolik dílů je chcete a také jaký tvar má okno půdorysně. U nás se prodávají nejčastěji látky šíře 140, 150 nebo 160 cm, kdy jedna šíře zakryje jednu okenní tabuli. Ale existuje i varianta, že závěsy se na noc nezatahují a jsou pořád ve stejné poloze. V takovém případě z jedné šíře můžete ušít hned dva závěsy.

Pro velké nařasení počítejte alespoň s dvojnásobnou šíří látky. V každém případě je vždy lepší koupi o půl či celý metr látky více. Kousek látky navíc vás nezabije, naopak pár chybějících centimetrů by vám mohlo zkazit celé snažení.

Jaký materiál je nejvhodnější

Výběr materiálu závisí jen na vás, v řadě obchodů najdete specializovanou sekci věnovanou jen látkám na závěsy a další textilní dekorační prvky. Materiál by měl odpovídat účelu. Pokud jde jen o čistě dekorační prvek, mate poměrně širokou škálu materiálů na výběr. Oblíbené jsou látky s potiskem, ať už se jedná o květinové, geometrické či sezónní vzory. Najdou se i látky s populárními dětskými hrdiny, zvířátky, srdíčky, hvězdičkami a další motivy.

spacejoy-Z3uSM5GVpFc-unsplash

Své příznivce mají i látky s designem inspirovanými různými kouty světa. Nestárnoucí klasikou jsou látky také jednobarevné. Vždy by měl vybraný design ladit s interiérem. Obecně platí, že k barevně výraznému interiéru jsou vhodnější jednobarevné závěsy, k místnosti, která je vybavená poněkud nudně, můžete klidně vybrat i trochu divočejší vzor.

Z hlediska vláken, z nichž jsou látky na závěsy utkané, mohou být jak přírodního, tak i syntetického původu. Vybírejte nejen podle designu, ale také podle vlastností materiálu. Ty syntetické jsou levnější a dost často potřebují jen minimální údržbu, ale nemusí vypadat tak dobře jako ty přírodní. Ty ale zase naopak péči budou potřebovat a pravidelně. Nejčastěji se setkáte s látkami na závěsy z bavlny, polyesteru, lnu, sametu, ale i dalších materiálů jako jsou satén, žakár, hedvábí a dalších. Existují také speciální materiály, které odpuzují prach, takže jsou vhodné i pro alergiky a astmatiky.

Ale v případě, že mají závěsy zabránit v noci průniku světla do místnosti a zároveň vás chránit před nechtěnou pozorností sousedů, je vhodné vybírat z látek označených jako Blackout a Dimout. Materiál Blackout volte, pokud chcete mít v místnosti perfektní tmu. Jsou totiž vybavené speciální vrstvou, která brání pronikání světla z venku. Ty se hodí třeba pro osoby, které pracují ve směnném provozu a potřebují se kvalitně vyspat, i když je venku intenzivní sluneční svit. Materiály Dimout zatemňují o něco méně, ložnice nebude zcela tmavá, ale bude v ní pro spánek příjemné šero.

Jaký zvolit závěsný mechanismus

Při výběru závěsného mechanismu je dobré volit také podle toho, jak budou závěsy používány. Při pravidelném zatahování a roztahování je vhodné mít skvěle fungující žabky nebo kroužky na tyči, které se nezadrhávají. U výhradně dekoračních závěsů je možné použít i méně pohyblivé zavěšení, třeba tunýlek v látce.

Nejčastěji se pro závěsy volí žabky na tyči nebo kroužcích, tunýlek pro navlečení na tyč nebo lanko, případně poutka pro zavěšení na tyči. Další variantou jsou řasící pásky buď pro připevnění na plastové jezdce, nebo se zacvakávacími očky v pruhu látky. Můžete to najít také pod názvem záclonovka s průchodkami apod.

Jak ušít závěsy

Než se dáte do práce, je vhodné látku vyprat, usušit a vyžehlit. Pak si připravte vše, co budete potřebovat. Budete to látka, šicí stroj, případně jehly pro ruční šití, nitě do stroje, nebo na ruční šití, nůžky, krejčovský metr, špendlíky, delší pravítko, žehličku, případně i krejčovská křída.

volha-flaxeco-GkpLi06ux-I-unsplash 

Látka by měla být po stranách už začištěná, ale pokud šířku půlíte, tak není. V takovém případě to udělejte. Někdy ale není látka správně ustřižená z obchodu, v takovém případě je nutné ji zarovnat. Vždy musí být ustřižená hrana látky kolmá na okraj.

Dalším krokem je zažehlení. Na delší straně se zažehluje dvakrát jeden centimetr, na kratší straně víc, například dvakrát 2 nebo 2,5 centimetru. To neplatí, když šijete tunel nebo našíváte záclonovku na horní lem, v takovém případě budete potřebovat navíc až 10 cm. Následně se zažehlená látka také prošije na kraji zažehlené části.

Pokud zavěšujete na žabičky, je po prošití všech stran máte v podstatě hotovo. v případě použití záclonovky, šití tunýlku, případně poutek budete ale muset pokračovat. Vždy si vše důkladně změřte, aby na tyči závěs dobře klouzal.

Tunýlek by měl být dostatečně široký, vždy o několik cm více než je tyč či lanko. Látku stačí ohnout a vytvořit patřičně široký tunýlek a prošít. Poutka je vhodné šít z dvojité vrstvy látky. Šířka by měla být aspoň několik centimetrů. Látka se po tyči bude sice dobře přemisťovat, ale nehodí se například na zatemňovací závěsy, protože mezi tyčí a závěsem bude mezera, kudy bude pronikat světlo.

Poutka si rozměřte tak, aby jejich počet odpovídal šířce závěsu. První jsou na krajích, mezi nimi jsou pak poutka ve stejných vzdálenostech. Záclonovka s očky je přece jen komplikovanější, pro úplné začátečníky se tato varianta nehodí. Existují i záclonovky se šňůrkami, ale ty se hodí spíše jen na záclony, které nejsou tak těžké jako závěsy.

Pokud si chcete udělat ještě lentu na upevnění závěsu ve dne, šijte ji také z dvojité látky. Ta může být stejná, jako je závěs, nebo kontrastní. Šířka lenty závisí na vás, obvykle je to 5 až 10 cm. Délka závisí na množství látky závěsu, který je třeba upevnit. Na obou koncích musí buď být všitý kovový kroužek nebo poutko, kterým se lenta připevnění ke ozdobné kovové skobě. Na té zůstane lenta viset i po zatažení závěsu na noc. Před pověšením zkontrolujte, zda závěs nepotřebuje ještě znova vyžehlit.

Co dát na zeď za kuchyňskou linku

Kuchyň je centrem domova, kde se nejen vaří, ale i tráví spousta času s rodinou a přáteli. Volba správného obložení za kuchyňskou linkou tak může mít významný estetický i funkční dopad na celkový vzhled a atmosféru prostoru. Na výběr je vše od tradičních keramických dlaždic přes moderní skleněné panely či tapety. Jak tedy vybrat? Na to se podíváme v následujícím článku.
 
 

photo-1556912172-45b7abe8b7e1

Důležité faktory při výběru obložení

Při volbě nástěnného dekoru za kuchyňskou linku je důležité zvážit několik věcí. Tyto faktory ovlivňují nejen vizuální dojem, ale také celkovou funkčnost. V první řadě - kuchyně je prostor, kde se vyskytuje hodně vlhkosti a mastnoty, a proto je důležité zvolit materiál, který je odolný vůči těmto vlivům. Dlaždice, sklo a nerezová ocel jsou materiály, které se dobře čistí a odolávají vlhkosti a mastnotě.

Proto myslete při výběru obkladu pro snadnou údržbu a čištění. Materiály jako například dlaždice nebo sklo se čistí velmi jednouše. Mnohdy vám netřeba nic jiného než jen vlhký hadr. Vyhnete se tak zdlouhavému drhnutí. Mohou mít ovšem jiné nevýhody jako například náročnou instalaci nebo vysokou cenu.

Přestože je praktičnost klíčová, je důležité zvážit také estetický vzhled nástěnného dekoru. Materiál a design by měly ladit s celkovým stylem kuchyně a interiéru domu. Proto je důležité vybrat takový nástěnný dekor, který bude nejen funkční, ale také vizuálně přitažlivý.

Stěna za kuchyňskou linkou může být také skvělým místem pro vytvoření dalšího úložného prostoru. Police, háčky nebo regály mohou poskytnout úložný prostor pro kuchyňské potřeby nebo dekorativní prvky, čímž se zvyšuje funkčnost a efektivita prostoru. 

Nejčastěji využívané materiály

Mezi nejčastěji využívané materiály patří jednoznačně dlaždice, sklo, nerezová ocel nebo dřevotřískové desky s povrchem z laminátu. Na vrchol příčky můžeme jednoznačně zařadit dlaždice. Na trhu existuje široká škála barevných nebo vzorovaných dlaždic, které dokáží vaši kuchyni rozzářit a dodat jí originální vzhled. Jejich výhodou je jistě odolnost vůči vlhkosti a teplu, a také snadná údržba. Jejich nevýhoda může být nákladná instalace a také oprava. 

photo-1556909211-36987daf7b4d

Dalším oblíbeným materiálem je sklo. Dokáže dodat vaší kuchyni elegantní a moderní vzhled. Také jako dlaždice je odolné vůči vlhkosti a mastnotě. Skelné tabule za kuchyňkou linkou se snadno čistí a udržují. Navíc na rozdíl od dlaždic postrádají spáry. Mohou však být náchylné k poškrábání a prasknutí, také náklady na instalaci mohou být dosti vysoké. Nehodí se také do každé kuchyně - jsou určeny spíše pro moderní kuchyni než pro rustikální.

photo-1556911220-bff31c812dba

Chcete-li vaši kuchyni zařídit v industriálním stylu můžete si zvolit nerezovou ocel. Podobně jako předchozí materiály se snadno udržuje a je odolná proti mastnotě, vlhkosti a horku. Nerezová ocel za kuchyňskou linkou je výhodná také díky její trvanlivosti a odolnosti vůči poškození. Může však být náchylná na otisky prstů a skvrny. Také může na některé lidi působit chladně.

V posledních letech se staly populární dřevotřískové desky, které mají povrch potažený laminátem. Jejich výhodou je cenová dostupnost a velká škála barev a vzorů. Jejich instalace není náročná a tedy ani drahá. Tyto desky jsou však méně odolné vůči vlhkosti a horku než jiné materiály. Také se mohou snadno poškodit nebo poškrábat. 

Určitou možností je i obyčejná barva na stěny. Výhodou je vzhled, velký výběr barev a samozřejmě nízké náklady. Malované stěny však nejsou odolné vůči vlhkosti nebo mastnotě a kvůli tomu vyžadují pravidelnou údržbu.

photo-1610527003928-47afd5f470c6

Barevná paleta a její vliv na dojem z kuchyně

Barevná paleta nástěnného dekoru má velký vliv na celkový vzhled kuchyně a dokáže výrazně ovlivnit vnímání prostoru. Světlé barvy mají tendenci opticky zvětšit prostor, zatímco tmavé barvy mohou prostor opticky zmenšit. Při použití světlých odstínů na stěně za kuchyňskou linkou se kuchyně může zdát větší a vzdušnější, což je ideální pro menší prostory. Naopak tmavší barvy mohou přidat do prostoru intimitu a teplý pocit, což je skvělé pro velké a otevřené kuchyně.

photo-1696986681436-f5ee12981bc9

Barevná paleta nástěnného dekoru by měla ladit se zbytkem interiéru kuchyně. Vybrat barvy, které jsou komplementární k barvám kuchyňských skříněk, podlaze a dalších prvků interiéru, pomůže vytvořit harmonický a konzistentní vzhled celé místnosti. Moderní a svěží barvy mohou dodávat kuchyni stylový a atraktivní vzhled, zatímco tradiční nebo rustikální barvy mohou vytvořit útulnou a přátelskou atmosféru.

Použití neutrálních odstínů jako jsou bílá, krémová nebo šedá může podpořit moderní a minimalistický styl, zatímco použití teplých a hlubokých barev, jako jsou hnědá, červená nebo zelená, může přidat do prostoru rustikální nebo tradiční charakter. Barvy mají také schopnost ovlivnit náladu a atmosféru v místnosti. Například světlé a veselé barvy mohou přidat do kuchyně energii a vitalitu, zatímco tlumené a klidné barvy mohou vytvořit relaxační a klidnou atmosféru.

Sladění stěny za linkou s ostatními prvky

Kombinace nástěnného dekoru s ostatními prvky v kuchyni je klíčovým krokem při vytváření esteticky příjemného a dobře sladěného interiéru. Použití kontrastních barev, textur nebo vzorů mezi nástěnným dekorem a ostatními prvky může vytvořit zajímavý a dynamický vizuální dojem. Například pokud máte světlé kuchyňské skříňky, můžete na stěnu za linkou zvolit tmavší nebo výraznější nástěnný dekor, aby se vytvořil kontrast. Svoji roli hraje také to, zda máte např. vzhledově výrazný samostatně stojící sporák či jste naopak zvolili řešení více zakomponované do linky - varnou desku a troubu. Vzhled jednotlivých spotřebičů by měl být podobný.

photo-1600585152220-90363fe7e115Pokud preferujete jednotný vzhled, zvolte nástěnný dekor, který ladí s barvami a texturami ostatních prvků v kuchyni. Například máte-li dřevěné kuchyňské skříňky, můžete zvolit nástěnný dekor v podobném odstínu nebo s podobnou texturou dřeva. Použití doplňků a ozdob, které ladí se stěnou za kuchyňskou linkou, může podpořit jednotný styl a atmosféru v kuchyni. Například, pokud máte nástěnný dekor v rustikálním stylu, můžete přidat doplňky jako dřevěná prkna, kovové závěsy nebo obrázky přírody, které dotvoří celkový vzhled.

Pokud se držíte konkrétního stylu nebo tematické koncepce, ujistěte se, že nástěnný dekor s ním ladí. Například, pokud máte provensálskou kuchyni, můžete zvolit nástěnný dekor s francouzskými stylovými prvky, jako jsou květiny, vinice nebo staré město. Kombinování nástěnného dekoru s ostatními prvky v kuchyni je kreativní proces, který umožňuje projevit vaši osobní preferenci a styl. Důležité je zvážit celkovou atmosféru, které chcete v místnosti dosáhnout, a přizpůsobit výběr nástěnného dekoru podle toho, aby se vytvořil souvislý a harmonický vypadající interiér.

Využití prostoru na zdi

Úložný prostor a v zásadě i velikost volné zdi mezi linkou a skříňkami mimo jiné ovlivňuje i zvolená výška a hloubka kuchyňské linky, což by se mělo odvíjet v první řadě od výšky toho, kdo bude kuchyni využívat primárně. 

Háčky na zavěšení kuchyňského náčiní, regály na uložení kuchyňských předmětů nebo police na vystavení dekorativních prvků mohou výrazně zvýšit efektivnost využití prostoru v kuchyni. Tento úložný prostor na stěně za kuchyňskou linkou dokáže pomoci udržet kuchyni uspořádanou a organizovanou. Police, háčky a regály umožňují uskladnění často používaných předmětů na dosah ruky, což usnadňuje přípravu jídla a čištění.

photo-1556910096-6f5e72db6803

Kromě své funkcionality může nástěnný dekor s úložným prostorem sloužit také jako estetický prvek v kuchyni. Výběr dekorativních polic, kde můžete vystavit skleněné nádoby, květiny nebo vintage kuchyňské náčiní, může přidat do místnosti charakter a šarm. Využití nástěnného prostoru může být vhodné zejména v malých kuchyních, kde je omezený prostor. Vytvoření úložného prostoru na stěně umožňuje využití vertikálního prostoru a maximalizuje úložný potenciál kuchyně.

Nicméně, důležité je nenechat se unést nadbytkem úložného prostoru na zdi, protože to může způsobit přeplnění a zdánlivý nepořádek. Před vyjímáním nástěnného dekoru s úložným prostorem je důležité zvážit, co přesně budete ukládat a jaký prostor opravdu potřebujete.

Nezáleží na tom, jaký styl preferujete, stěna za kuchyňskou linkou nabízí nekonečné možnosti pro dekoraci a vylepšení kuchyňského prostoru. Experimentujte s různými kombinacemi a prvky, abyste vytvořili útulnou, stylovou a funkční kuchyni, která bude odrážet vaši osobnost a styl.

Black Friday - slevy a podmínky

Vážení zákazníci,

připravili jsme pro Vás akci Black Friday v podobě slevových kódů pro Váš nákup:

  • Sleva 150 Kč - platná od nákupní hodnoty 999 Kč se slevovým kódem "TOKRA150"
  • Sleva 300 Kč - platná od nákupní hodnoty 2499 Kč se slevovým kódem "TOKRA300"
  • Sleva 450 Kč - platná od nákupní hodnoty 4999 Kč se slevovým kódem "TOKRA450"

Další podmínky:

  • Slevový kód uplatníte v nákupním košíku.
  • Nákupní hodnota může být složena z více položek.
  • Výše slevy nelze kombinovat s jinými slevovými kódy.
  • Slevu můžete uplatnit i na akční zboží s akční cenou.
  • Akce je platná a slevové kódy lze uplatnit pouze v termínu 25.11. až 2.12.2022

Tip: Doporučujeme prozkoumat vánoční sekci, kde naleznete vše od vánočních dekorací po tipy na vánoční dárky. ;) Nebo můžete pokračovat na hlavní stránku s kategoriemi zde.

Příjemné nakupování přeje tým TokraHome

Prohlašuji, že pokud nepřevezmu objednanou zásilku, zavazuji se uhradit odesílateli náklady na zabalení, odeslání a vrácení nepřevzaté nepoškozené zásilky.